Na podstawie wielu publikacji oraz wypowiedzi ekspertów, należy spodziewać się w najbliższym czasie kolejnych podwyżek cen energii cieplej. Zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina cyt. „Trudno się spodziewać, by ceny energii spadały, bo nie możemy negować sytuacji, jaką obserwujemy na rynku; trzeba się nastawić na wzrost cen”.
Już teraz obserwujemy znaczny wzrost cen. Od września 2019 do czerwca 2021 cena netto mocy zamówionej za 1 MW (opłata stała) wzrosła o 18,61% a cena netto za 1 GJ (opłata zmienna zależna od zużycia energii) wzrosła o 20,86%. Poniżej przedstawiamy zmiany cen energii cieplnej w podanym okresie czasowym.
Głównym powodem wzrostu cen wytworzenia energii cieplnej są rosnące na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Spółki ciepłownicze, które głównie są oparte na węglu, zobligowane są do ich zakupu. Od początku 2018 r. ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla wzrosły z 7 do obecnie 55 euro za tonę.
Mając na uwadze prowadzoną obecnie w Polsce politykę energetyczną, uwzględniającą w coraz większym stopniu rosnące wymagania środowiskowe, oraz związane z tym kosztowne inwestycje w infrastrukturę energetyczną, należy zakładać systematyczny wzrost cen energii cieplnej w następnych latach.
W związku z powyższym, należy spodziewać się znacznie wyższych kosztów zużycia ciepła na centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową, oraz wzrostu zaliczek w opłatach mieszkaniowych na w/w cele.
Jednocześnie informujemy Państwa, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wniosek PGNiG w sprawie nowych taryf dla gazu ziemnego. Od stycznia 2020 r. do czerwca 2021 r. koszt 1 kWh paliwa gazowego wynosił 0,13368 zł. W lipcu br. Cena ta została podniesiona do poziomu 0,1649 zł/kWh, natomiast od 15.08.2021 r. wynosi 0,20522 zł/kWh. Należy podkreślić, że wzrost opłat za media jest niezależny od spółdzielni.