Wobec licznych reklamacji na rozliczenia kosztów c.o. związanych z doliczaniem impulsów do wskazań podzielników w przypadkach gdy suma wskazań nie osiągała 0,6 wartości średniej w budynku Zarząd i Rada Nadzorcza postanowiły usunąć z Regulaminu Rozliczania Kosztów c.o. ten element procedury rozliczeń. Przedmiotowy element procedury rozliczającej został wprowadzony w roku 2014 z chwilą wymiany podzielników wyparkowych na elektroniczne i miał za zadanie przeciwdziałać nadmiernemu oszczędzaniu energii cieplnej w mieszkaniach w szczególności np. całkowitemu zamykaniu wszystkich zaworów grzejnikowych, które powodowałoby:
– unieruchamianie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach i stwarzanie przez to sprzyjających warunków do powstawania zagrzybień czyli pogarszania kondycji budynków,
-oraz zwiększanie niepożądanych przepływów ciepła przez ściany działowe z sąsiednich mieszkań.
Przed podjęciem decyzji o usunięciu z Regulaminu progu 0,6 wartości średniej w budynku przeprowadzone zostały kontrolne wyliczenia (symulacje komputerowe) jaki skutek spowoduje to usunięcie. Okazało się, że proste usunięcie przedmiotowego ograniczenia spowoduje niestety nie akceptowalny wzrost zróżnicowania opłat: najwyższe opłaty kilkakrotnie przekraczałyby opłaty najniższe. Dla ograniczenia zatem tej zmienności do poziomu akceptowalnego decyzja o usunięciu omawianego elementu z procedury rozliczeń wymusiła z kolei konieczność dostosowania proporcji części stałej do części zmiennej kosztu. Po przeanalizowaniu tego problemu w Komisji GZM oraz Zespole d/s Rozliczeń oraz kierując się rekomendacjami Stowarzyszenia d/s Rozliczania Energii, Rada Nadzorcza przyjęła podział kosztów centralnego ogrzewania w proporcji: 75% część stała 25% część zmienna kosztu. Powyższe zmiany zostały wprowadzone do regulaminu rozliczeń, który został zatwierdzony przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 4/III-8/2017 z dnia 26 września b.r. i wszedł w życie od 1 października b.r.